wróć
GettyImages-1008363198 BartekSzewczyk

Głodny wrażeń? Wybierz swój cel i zaplanuj męski wypad w plener

Niezależnie od tego, czy szukamy mocnych wrażeń i adrenaliny, czy też chcemy się wyciszyć, warto wybrać miejsce blisko natury. Dokąd zatem udać się na weekendowy męski wyjazd? 

Na południe

A raczej na południowy wschód. Jest jedno miejsce w Polsce, które zaspokoi oczekiwania najbardziej wymagających turystów. Nie ma znaczenia, czy chodzi o prezent dla kumpla, wyjazd integracyjny w męskim gronie czy też samotny wypad w poszukiwaniu wyciszenia. Na Podkarpaciu każdy znajdzie coś dla siebie. To region pełen wrażeń, gdzie nieskażona natura zachęca do odpoczynku. Podkarpacie obfituje też w wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych, sportowych czy muzycznych. Tutaj znajdziemy coś dla duszy i ciała.

Dla aktywnych

Lubisz być w miejscu, gdzie dużo się dzieje? Rzeszów zaprasza na Festiwal Przestrzeni Miejskiej (7– 10 czerwca), który co roku odbywa się zazwyczaj w innym miejscu. Lokalizacje wybierane na festiwal bywają zaskakujące, jak hale obrabiarek PKP, czy fosa zamku. Festiwal to nie tylko super miejscówki, ale przede wszystkim świetna muzyka. W programie siódmej edycji znajdziemy liczne koncerty, warsztaty, wystawy, spotkania z architektami oraz pokazy filmowe. 

Dla twardzieli podkarpackie przygotowało „prawdziwą rzeźnię”. Mocne wrażenia, adrenalina i sprawdzian kondycji fizycznej to oferta IV Festiwalu Biegu Rzeźnika (30 maja – 3 czerwca). „Bieszczadzki Rzeźnik” to najbardziej popularna w Polsce górska impreza biegowa. Na początku czerwca Bieszczady opanują ekstremalni biegacze i jednocześnie miłośnicy dzikich połonin. W ramach Festiwalu można pobiec na różnych dystansach. Trasa biegu głównego zapowiada się malowniczo i gwarantuje niezapomniane widoki m.in. z Chryszczatej, czy Rabiej Skały. Szykuje się prawdziwy hardcore. Aby jeszcze lepiej poczuć klimat, wyjazd na bieg warto połączyć z wypadem pod namiot i zafundować sobie dłuższy pobyt „w dziczy”.

GettyImages
GettyImages

Kultura w męskim wydaniu

Setki artystów w jednym miejscu, do tego koncerty, wystawy i projekty artystyczne. Wschód Kultury to hasło przewodnie wydarzenia, które odbędzie się 21 – 24 czerwca w Rzeszowie. To oferta dla lubiących alternatywne rozwiązania. Tegoroczną gwiazdą festiwalu będzie Fink, nietuzinkowy artysta, który współpracował z takimi muzykami, jak Amy Winehouse, Nitin Sawhney czy Bonobo.

Z kolei miłośnikom klasyki polecamy Muzyczny Festiwal w Łańcucie (19 – 27 maja). Jak co roku do Łańcuta zawitają fenomenalni śpiewacy i instrumentaliści. O renomie Festiwalu świadczą znakomite nazwiska artystów, którzy na nim wystąpią, m.in.: śpiewak operowy Tomasz Konieczny czy skrzypek Maestro Vadim Repin. Festiwal zainauguruje opera Giuseppe Verdi’ego. Dla fanów mocniejszego brzmienia Podkarpacie zaprasza na Cieszanów Rock Festiwal (16 – 19 sierpnia). CRF to największy festiwal muzyki rockowej, w rankingu „Machiny” na trzecim miejscu wśród najlepszych polskich letnich festiwali muzycznych. Występowały na nim takie legendy, jak The Exploited, czy Vader. 

Weekend pod niebem

Wizytówką Podkarpacia jest też przemysł lotniczy. To właśnie tu znajduje się najważniejszy klaster lotniczy w Europie Środkowo-Wschodniej. Ma to także swój wyraz w organizowanych w regionie wydarzeniach plenerowych. Dla miłośników lotnictwa i szybowania organizowane są m.in. IV Podkarpackie Pokazy Lotnicze (28 lipca, Mielec). Tego dnia będzie można podziwiać jedyne w swoim rodzaju podniebne akrobacje. To także gratka dla spotterów, których na pokazach nie może zabraknąć. Inną podniebną atrakcją będą Balony nad Krosnem (29 kwietnia – 2 maja). Ta największa impreza na Podkarpaciu i jedyna okazja, by obejrzeć sunące po niebie dziesiątki kolorowych balonów. Podziwiać będzie można również paralotniarzy oraz skoczków spadochronowych. Niepowtarzalnych wrażeń uczestnikom dostarczy z pewnością „Nocna prezentacja balonów”.

GettyImages
GettyImages

Dla koneserów

Dla męskich znawców i miłośników rzeczy w dobrym gatunku Podkarpacie także przygotowało ofertę. W regionie znajduje się „Jasielski Szlak Winny”, idealne miejsce by cieszyć się tym trunkiem. W Jaśle 25 i 26 sierpnia odbędą się Międzynarodowe Dni Wina. Z kolei 17 czerwca w Przemyślu organizowane jest Święto Fajki. To właśnie w tym mieście, które szczyci się długą tradycją rzemiosła fajkarskiego, istnieje jedyne w swoim rodzaju Muzeum Dzwonów i Fajek. W ramach święta odbędzie się parada fajkarzy, fajkowe kiermasze oraz Turniej Wolnego Palenia Fajki. 

Nieodłącznym dodatkiem każdego męskiego wypadu jest piwo. Podkarpacie słynie z browaru Leżajsk. Przywilej warzenia piwa został nadany browarnikom leżajskim przez Zygmunta I Starego w 1525 roku. Od tamtego czasu piwo w Leżajsku warzone jest niemal nieprzerwanie. Historię tego trunku można poznać zwiedzając Ekspozycję Browarnictwa w Muzeum Ziemi Leżajskiej. Ciekawa, częściowo multimedialna wystawa przedstawia historię browarnictwa światowego, proces produkcji piwa, eksponaty związane z piwowarstwem oraz kufle, etykiety i nagrody, które zdobył leżajski browar. To jednak teoria, a wiadomo, że piwo najlepiej smakuje w praktyce. 

pełna strona podkarpacia
partner