wróć

Różnorodność Podkarpacia sprawia, że kto raz odwiedził ten region, wciąż do niego powraca. To nie tylko przyroda, pejzaże i górskie szlaki, ale też inne atrakcje. Jak, nagrodzone przez magazyn National Geographic Traveler laurem 7 Nowych Cudów Polski, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, gdzie od 1923 r. wyrabiane jest słynne na świecie szkło.

Doskonała marka krośnieńskiego szkła, którą wyrobiło sobie w okresie powojennym, niezmiennie od niemal 100 lat doceniana jest w kraju i na świecie. Szkło z Krosna, uznawane za element naszego dziedzictwa kulturowego, doczekało się niedawno należytej oprawy. Przy hucie powstało Centrum Dziedzictwa Szkła, w którym poznać możemy tajniki szklanego rzemiosła.  

Na oczach widzów najpierw w piecach hutniczych w temperaturze 1170 stopni Celsjusza topiona jest masa szklana. A potem przez specjalną rurkę, nazywaną piszczelą szklarską, wydmuchiwane są różne przedmioty artystyczne i dekoracyjne. Koniecznie trzeba też spróbować swoich sił i samodzielnie wydmuchać szklaną formę.

Centrum oferuje też możliwość udziału w licznych warsztatach, m.in. malowania na szkle, grawerowania czy produkcji witraży. Znajduje się tu np. sala "szkła w fizyce", gdzie możemy samodzielnie przeprowadzić eksperymenty i poznać właściwości tego surowca.

W drugiej części obiektu prezentowane są dzieła szklanej sztuki oraz wyjątkowe realizacje artystów. Takie, jak repliki osiemnastowiecznych kieliszków należących do rodziny prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Centrum organizuje różne wystawy tematyczne, np. o technicznej stronie produkcji szkła, trendach we wzornictwie, a także dziedzinach, w których zastosowanie szkła stanowić może dla zwiedzających zaskoczenie.

Zwiedzanie odbywa się pod opieką przewodnika i trwa ok 2 godziny. Warto wcześniej dokonać rezerwacji, bo Centrum cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów.

pełna strona podkarpacia
partner