wróć

Spływ kajakiem przez San to jeden ze sposobów na odkrywanie piękna i różnorodności całego Podkarpacia. Główna rzeka południowej Polski zaliczana jest do najpiękniejszych w kraju. Wytyczono na niej szlak wodny „Błękitny San” długości 360 km. Można nim spłynąć aż do ujścia rzeki do Wisły.

San ma prawie 460 km długości i od swych źródeł po wylot z Karpat wije się przez góry i pogórskie krajobrazy.  W górnym biegu, aż do Przemyśla jest rzeką górską, a poniżej zmienia charakter na nizinny. Trasa spływu dzieli się dwa odcinki. Każdy z nich można pokonać w kilku etapach, zatrzymując się po drodze na jednym z pól biwakowych, kempingów lub stanic wodnych.

Pierwszy odcinek ma 158 km i zaczyna się w miejscowości Zwierzyń, wiedzie przez Sanok, Tyrawę Solną do Przemyśla. Rzeka wije się przez Bieszczadzki Park Narodowy i Park Krajobrazowy Doliny Sanu, wcinając się w górskie tereny, tworzy malownicze przełomy i naturalną granicą pomiędzy Pogórzem Przemyskim i Pogórzem Dynowskim. Rzeka jest miejscami głęboka, bywa rwąca, dlatego długość spływu warto dostosować do umiejętności i kondycji.

Drugi odcinek prowadzi nizinną częścią rzeki. Od Przemyśla przez Jarosław, Ulanów, do ujścia Sanu do Wisły. Do pokonania jest 173 km. To łagodniejsza część trasy. Można pokonać ją spokojniej, podziwiając widoki, nieskażoną przyrodę i liczne zabytki.

pełna strona podkarpacia
partner