wróć

Ignacy Łukasiewicz, wynalazca lampy naftowej, to światowej sławy uczony, którego zna każdy. Lecz mniej znany jest już fakt, że to właśnie w małej wsi Bóbrka w powiecie leskim na Podkarpaciu powstała pierwsza na świecie i czynna do dziś kopalnia ropy naftowej, którą wydobywał polski uczony.

W 1854 r. Bóbrce na Podkarpaciu rozpoczął się przemysł naftowy. W tym roku rozpoczęto drążenie pierwszych tzw. kopanek - studni z ropą naftową. Kiedy Amerykanie dokładnie 5 lat później dowiercili się do złoży, w Bóbrce już funkcjonowała kopalnia ropy naftowej.

Do dziś z czynnego szybu można samodzielnie wyciągnąć baryłkę tej smolistej substancji, która zmieniła świat. Kopalnia wciąż jest czynna, można ją też zwiedzać i zobaczyć m.in. zachowaną do dziś kopankę ręczna „Janina” 1878 r.

Podobno kopalnie odwiedził sam John D. Rockefeller. Amerykanie byli bowiem zainteresowani sposobem rozdestylowania ropy naftowej. Bogaci biznesmeni z Nowego Jorku musieli polskiego uczonego odebrać co najmniej jako człowieka dziwnego. Kiedy oferowali mu ogromne pieniądze za dostęp do odkrycia, Ignacy Łukasiewicz miał powiedzieć, że wiedza ta ma służyć dobru ludzkości i on nie chce za nią ani grosza.

Odwiedzając kopalnię w Bóbrce, warto przy okazji zwiedzić też okolice. Rozwój przemysłu naftowego w XIX w. zmienił galicyjską wieś. Na kopalni bogacili się nie tylko jej założyciele, ale także robotnicy, głównie lokalni mieszkańcy. Zmieniły się domostwa i obejścia, a chłopi stali się mecenasami architektury i sztuki. Fundowali kościoły, a w nich piękne witraże, które do dziś podziwiać można m.in. w Bóbrce. 

pełna strona podkarpacia
partner