wróć

Na Podkarpaciu mnóstwo jest niezwykłych miejsc, które – choć odkryte – nadal pełne są tajemnic. Jednym z takich miejsc jest Podziemne Przejście Turystyczne w Jarosławiu. Trasa prowadzi kompleksem połączonych ze sobą piwnic, drążonych pod ziemią przez mieszczan. 

Leżący na szlaku handlowym Jarosław, był swego czasu jednym z najbogatszych miast Rzeczpospolitej. W XVI w. mieszkali tu majętni kupcy, a organizowane w mieście jarmarki słynęły w całej Europie. Wszystkie kamienice wokół rynku dostosowane były do handlu. Ale kupcy potrzebowali jeszcze więcej miejsca do przechowywania towarów. Drążono więc podziemne korytarze, które pełniły funkcję magazynów, a także - dzięki stałej temperaturze ok 10o C – ówczesnych chłodni.

Podziemia Jarosławia mają aż trzy poziomy i owiane są dziesiątkami legend. Podobno można było chodzić nimi pod całym miastem. Jedna z historii mówi nawet, że w XVII właścicielka jarosławskiej kamienicy jeździła tędy do kościoła oddalonego ok 3 km od murów miasta. Co więcej, podziemnymi korytarzami poruszała się karocą zaprzężoną w 4 konie!

Podziemia Jarosławia to największa sieć komór i podziemnych korytarzy w Polsce. Zwiedzając je, można wysłuchać wiele takich tajemniczych legend oraz prawdziwych historii. To wspaniały sposób na relaks połączony z odkrywaniem bogactwa dziedzictwa Podkarpacia.

Podziemne Przejście Turystyczne otwarte jest od wtorku do soboty w godz. 9-17. oraz w niedzielę w godz. 10-17. Zwiedzanie rozpoczyna się w Punkcie Informacji Turystyczno-Kulturalnej w Jarosławiu ul. Rynek 5.

pełna strona podkarpacia
partner