wróć

Bieszczadzka kolejka, zwana też „bieszczadzką ciuchcią” jest jedną z tych atrakcji Podkarpacia, która cieszy dosłownie wszystkich turystów. Powolna podróż małym wagonikiem po wąskich torach to niecodzienny sposób zwiedzania górskich zboczy, malowniczych połonin i gęstwiny lasów, w których można spotkać wilka!

Historia bieszczadzkiej kolejki sięga końca XIX w., kiedy w masowym użytkowaniu pojawiły się koleje wąskotorowe. Linię Cisna - Nowy Łupków uruchomiono pod koniec w 1898 r., a ruch pasażerki i towarowy odbywał się tu stale, niemal do końca II wojny światowej. W latach 50. rozpoczęto odbudowę infrastruktury kolejki częściowo zniszczonej przez działania wojenne.

Jeszcze na początku lat 90. tymi samymi torami wożono drewno wycinane w bieszczadzkich lasach. Kiedy przestało się to opłacać, zaczęto kolejką wozić turystów i tak powstała jedna z największych atrakcji całego Podkarpacia – Bieszczadzka Kolejka Leśna. Już zabytkowy budynek stacji kolejowej w Majdanie koło Cisnej przenosi zwiedzających w zupełnie inną epokę. Stąd wsiada się do wąskich otwartych wagoników, ciągniętych przez buchającą parą lokomotywę po torowisku szerokości 750 mm!

Obecnie kolejka kursuje na 2 trasach: Majdan – Balnica (9km) i Majdan – Przysłupie (11 km). Przejazdy odbywają się wiosną, latem, a nawet zimą! Pokonanie każdego odcinka zajmuje od 45 min do godziny w jedną stronę. 

pełna strona podkarpacia
partner