wróć
Jarmark w Jarosławiu

Jarmark w Jarosławiu

Jarosław

Tradycja zobowiązuje! Zdaniem historyków dawny Jarmark w Jarosławiu był jednym z największych i najsławniejszych w Europie. Czy teraz będzie podobnie? Najlepiej samemu się o tym przekonać. Tegoroczna IV edycja Jarmarku odbędzie się w dniach 22-25 sierpnia. Na Rynku spotkamy kupców z całego świata, którzy zaprezentują swoje unikatowe i oryginalne produkty.

Artur Wagner tak napisał w 1929 roku o Jarmarku Jarosławskim: „Historycy uważają, że sierpniowy jarmark jarosławski był największym z ówczesnych zjazdów kupieckich w Rzeczpospolitej. Obfitość i różnorodność towarów, bardzo duża reprezentacja kupców z Europy i Orientu sprawiały, że jarmarki jarosławskie już przez współczesnych uznane zostały po frankfurckich za najsławniejsze w Europie”.

Jak podkreślają organizatorzy, główny wątek IV Jarmarku Jarosławskiego jest snuty wokół jarosławskich cechów rzemieślniczych, które na trwałe zapisały się w historii miasta. Z tej okazji dla zwiedzających przygotowano bogatą ofertę pokazów i warsztatów. Każdy będzie mógł zobaczyć stanowiska cechów.

- Przez wszystkie dni zapraszamy do wzięcia udziału w historycznych spektaklach, pokazach, licznych warsztatach, muzycznych i tanecznych etiudach, itp. Porządku na Jarmarku oczywiście doglądać będzie właścicielka miasta Anna Ostrogska i kupiec Wilhelm Orsetti - zapowiadają organizatorzy.

Oficjalne rozpoczęcie Jarmarku Jarosławskiego nastąpi w czwartek 22 sierpnia o godz. 18.30 przekazaniem kluczy do bram Jarosławia. Będzie to symboliczne oddanie rządów w mieście kupcom i przedstawicielom cechów rzemieślniczych. A już od godz. 10 będzie można buszować po straganach, brać udział w warsztatach oraz kupić rzeczy na pchlim targu.

W ramach Jarmarku czekają nas koncerty, m.in. polska muzyka tradycyjna w wykonaniu VoxAngeli, spektakle i potańcówki. Wydarzenie potrwa do 25 sierpnia. Zakończy je inscenizacja historyczna - Proces o czary, o godz. 17 na placu Jarmarku.

pełna strona podkarpacia
partner