wróć
Zespół Akrobacyjny Biało - Czerwone Iskry / Fot. M. Lasyk/REPORTER

V Podkarpackie Pokazy Lotnicze

Stalowa Wola, lotnisko w Turbi

Jubileuszowe 5. Podkarpackie Pokazy Lotnicze przyciągną na lotnisku w Turbi prawdziwe gwiazdy lotnictwa. Będziemy mogli podziwiać akrobacje w wykonaniu Łukasza Czepiela oraz Macieja Pospieszyńskiego. Na niebie zobaczymy również Biało-Czerwone Iskry. Organizatorzy spodziewają się ok. 20 tys. widzów.

Jak podkreśla marszałek województwa podkarpackiego impreza odbywa się w różnych miejscach na Podkarpaciu. - Pokazy w tym roku odbędą się w ciekawym i interesującym miejscu, bo na lotnisku trawiastym, jakie jest w Turbi. Dotychczas pokazy odbywały się na lotniskach, gdzie był pas startowy asfaltowy, jak w Rzeszowie czy dwukrotnie w Mielcu – mówi Władysław Ortyl, marszałek woj. podkarpackiego.

Na lotnisku w Stalowej Woli nie zabraknie gwiazd takich jak Łukasz Czepiela (pilot akrobacyjny), Maciej Pospieszyński (pilot szybowcowy i samolotowy, dwukrotny mistrz świata akrobacji szybowcowej) oraz formacji lotniczych, m.in. Firebirds i Cellfast Flying Team. Prawdziwą gratką dla fanów lotnictwa będzie obecność wojskowych maszyn w postaci zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry.

Łukasz Czepiela jest jedynym Polakiem, który startuje w zawodach lotniczych Red Bull Air Race. Jego przygoda z lotnictwem rozpoczęła się w wieku 6 lat, kiedy ojciec przyprowadził go na piknik lotniczy w Jasionce niedaleko Rzeszowa. Od tamtego czasu sukcesywnie rozwijał swoją pasję. W 2014 r. dołączył do Red Bull Air Race jako pilot klasy Challenger, a na co dzień jest kapitanem samolotu Airbus A320 linii lotniczych Wizz Air.

W tym roku Podkarpackie Pokazy Lotnicze wieńczą XX Szybowcowe Mistrzostwa Europy, które odbywają się w dniach 11-26 maja br. na lotnisku w Turbi. Dotychczasowe pokazy lotnicze na Podkarpaciu zgromadziły ponad 140 tys. osób. Organizatorzy liczą, że tegoroczne impreza przyciągnie ok. 20 tys. widzów. Pokazy w Stalowej Woli odbędą się 2 czerwca 2019 roku. 

pełna strona podkarpacia
partner