wróć
Kobranocka / fot. Monika Stolarska/Onet

Sztywny Pal Azji, Kobranocka i Róże Europy w Rzeszowie

W ostatni piątek przed świętami gratka dla fanów polskiego rocka. Chyba każdy komu w latach 80. i 90. nie obcy był ten gatunek, pamięta zespoły, które 20 grudnia zagrają w rzeszowskim klubie Pod Palmą. Tego dnia na scenie pojawią się grupy Sztywny Pal Azji, Kobranocka i Róże Europy.

Pod koniec lat 80., po sukcesie na festiwalu w Jarocinie popularność zdobył Sztywny Pal Azji z piosenkami takimi jak „Nieprzemakalni”, „Nasze reggae”, czy „Wieża radości, wieża samotności”. Ta ostatnia piosenka to największy przebój zespołu. - Pierwotnie nikt z zespołu nie chciał postawić na tę piosenkę. "Wieża" jest mi tak bliska, bo gdy ją komponowałem, tuż obok mnie, przy pianinie siedziała moja mama. Od razu mi powiedziała "jaka ładna piosenka!". Intuicja podpowiedziała mi, że skoro osoba, niezwiązana z muzyką zwraca na nią uwagę, to trzeba za tym pójść - wspomina. To był strzał w dziesiątkę. "Wieża" przeszła do historii polskiego rocka, a w 2014 roku, głosami słuchaczy zdobyła pierwsze miejsce na liście "Trójkowy TOP Wszech Czasów" - wspominał w rozmowie z Onetem, wokalista grupy Leszek Nowak.

O największym hicie zespołu Nowak opowiadał: - Wykonywałem ten utwór kilka tysięcy razy i wciąż wzbudza we mnie te same emocje, co w chwili, kiedy go tworzyliśmy z Jarkiem. Mam bardzo wielki sentyment do tego utworu, bo gdy go pisałem, znajdowałem się w trudnym dla siebie okresie, byłem w trudnej sytuacji życiowej. Przeżywałem silne emocje, których ślad ciągle słychać w tym utworze, i które doskonale dopasowały się do tekstu Jarka, może właśnie dlatego tak to zadziałało, także na słuchaczy?

Kolejny zespół, którego historia związana jest z legendarnym festiwalem w Jarocinie to Kobranocka. Toruński zespół zdobył tam nagrodę publiczności w 1986 roku. Publiczność ujął punk'n'rollową muzyką z pacyfistycznymi tekstami. - Niepowtarzalną atmosferę miały Jarociny, a my po prostu z przyjemnością tam graliśmy. Z tego co pamiętam publiczność też nie narzekała. Na pierwszy jechaliśmy trochę dla jaj, tak bardziej towarzysko, ale przy okazji zagraliśmy koncert i okazało się, że wygraliśmy nagrodę publiczności - wspominał wokalista i gitarzysta grupy, Andrzej "Kobra" Kraiński.

Rok później grupa wydała debiutancką płytę "Sztuka Jest Skarpetką Kulawego". Trzy lata później ukazała się płyta "Kwiaty na żywopłocie", na której znalazł się największy przebój grupy - "Kocham cię jak Irlandię". W latach 90. zespół nagrał jeszcze dwie płyty: "Ku nieboskłonom" (1992) i "Niech popłyną łzy" (1994). Po tym zespół nieco przystopował. Na kolejny album trzeba było czekać aż do 2001 roku. Wtedy ukazała się płyta "O miłości i wolności". W 2006 roku premierę miała płyta "Sterowany jest ten świat". W 2010 roku zespół obchodził 25-lecie działalności, co zbiegło się z wydaniem albumu "SPOX!". Najnowsza płyta zespołu "My i oni" ukazała się w tym roku. Kobranocka może pochwalić się także występem przed Guns N'Roses w Warszawie czy trasą z Die Toten Hosen.

Róże Europy największą popularność zdobył dzięki piosence "Jedwab", za wydanie płyty, na której znalazł się ten utwór, grupa otrzymała miliard (starych) złotych. Założycielem, wokalistą i liderem Róż Europy jest Piotr Klatt, który był także dziennikarzem Programu III Polskiego Radia i dyrektorem Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz Krajowych Eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji. Debiutancka płyta Róż Europy "Stańcie przed lustrami" ukazała się w 1988 roku. W wywiadzie z Pawłem Piotrowiczem, Klatt tak wspominał pierwsze płyty zespołu: - Pierwsza, "Stańcie przed lustrami", broni się pomysłami, a trzeciej, "Radia Młodych Bandytów", do dziś się fajnie słucha. Natomiast gdybym mógł cofnąć czas, na pewno nie nagrałbym "Krwi Marilyn Monroe". Byliśmy wtedy zachwyceni grupą The Cult, ale jako grupa hardrockowa nie wypadliśmy wiarygodnie. Niektóre utwory się bronią, ale całość wypadałoby zaaranżować na nowo i nagrać raz jeszcze - mówił wokalista. Ostatnia płyta Róż Europy "Zmartwychwstanie" ukazała się w 2013 roku.

pełna strona podkarpacia
partner