wróć
swieto paniagi

Święto Paniagi 2019

Rzeszów

Już po raz 16 w Rzeszowie odbędzie się tradycyjne Święto Paniagi. W tym roku motywem przewodnim będzie Chorwacja, ponieważ w 2018 roku władze Rzeszowa podpisały umowę o partnerstwie z miastem Split, stolicą Dalmacji. Podobnie jak w ubiegłych latach nie zabraknie wielu wydarzeń kulturalnych, muzycznych oraz rozrywek.

Dzień 3 maja to bardzo szczególny dzień dla mieszkańców Rzeszowa. Tego dnia obchodzimy święto Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie a drugiej na świecie. Z kolei rzeszowianie mają jeszcze jeden powód do świętowania - tego samego dnia obchodzony jest dzień ulicy 3 Maja. To jedna z najstarszych i najważniejszych ulic w Rzeszowie. Dawniej była to ul. Pańska, a mieszkańcy nazywali ją potocznie Paniagą.

W tym roku program Święta Paniagi 2019 jest niezwykle bogaty. Mieszkańcy Rzeszowa będą mogli podziwiać występy artystyczne na czterech scenach, zobaczyć kilkanaście wystaw i pokazów, wziąć udział w warsztatach, spotkaniu literackim oraz sprawdzić jakie produkty przygotowali i przywieźli ze sobą kupcy, którzy wystawią się na Jarmarku Rękodzieła i Produktów Regionalnych.

Święto Paniagi rozpocznie prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc o godz. 12. Wcześniej o 9.30 w Kościele p.w. Św. Wojciecha i Stanisława odbędzie się msza święta z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. O godz. 12.10 rozpocznie się występ Orkiestry Szałamaistek i zespołu Mażoretek INCANTO z WDK w Rzeszowie, a 10 minut później ulicą 3 Maja przejdzie taneczny orszak.

Program wydarzenia obfituje w koncerty, m.in. Wiktoria Zwolińska, Muzyczny Zaułek oraz zespół Klezmafour, pokazy tańca, wernisaże i wystawy fotografii oraz prezentacje plenerowe. 

http://estrada.rzeszow.pl/aktualnosci/program-swieta-paniagi,art521/

pełna strona podkarpacia
partner