wróć
Feel / fot. mwmedia

Finał WOŚP na Podkarpaciu. Moc pozytywnej energii w Rzeszowie i innych miastach

W niedzielę 12 stycznia Rzeszów tradycyjnie włączy się w akcję, która już na stałe zapisała się w polskim kalendarzu. I zrobi to z wielkim rozmachem! W sercu miasta wystąpią prawdziwe tuzy polskiej sceny muzycznej: Feel, Skaldowie, Mr. Zoob czy Oberschlesien. Ale to nie koniec atrakcji!

„Wiatr w żagle” to hasło przewodnie 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Stoły operacyjne, aparaty do znieczulenia czy zestawy endoskopowe – na takie urządzenia ratujące życie dzieciom będą zbierać w tym roku wolontariusze WOŚP. W Rzeszowie tradycyjnie atrakcji związanych z finałem spodziewać się możemy przede wszystkim na rynku.

Muzyczne święto

W sercu miasta czeka nas prawdziwa muzyczna uczta. Na początku rozgrzeje nas rockowo-popowa oFFKulturA z Mysłowic. Następnie zagra industrialno-metalowy Oberchleisen. Publiczność przekona się, że formacja nie przez przypadek nazywana jest śląskim Rammsteinem. Ich koncerty okraszone efektowną pirotechniką zapadają w pamięć niezależnie od muzycznych gustów. Swój „kawałek podłogi” każdy znajdzie także podczas występu kultowej już grupy Mr. Zoob. Powstały w 1983 r. w Koszalinie zespół uchodzi za jednego z prekursorów muzyki ska w Polsce. Jeszcze przed „Światełkiem do nieba”, które przybierze formę laserowego show i rozbłyśnie jak zwykle o godz. 20.00, swój koncert zagra zespół Feel. „A gdy jest już ciemno”, „Pokaż na co Cię stać”, „Jak anioła głos” - któż z nas nie słyszał tych przebojów? Na rzeszowskim Rynku nie zabraknie zatem wspólnego śpiewania. A że muzyka łączy pokolenia przekonamy się już w finale dnia. Na scenie pojawią się Skaldowie, którzy rzeszowskim koncertem zainaugurują swój jubileusz 55-lecia działalności. Formacja braci Zielińskich to bez wątpienia fenomen w historii polskiej muzyki rozrywkowej, jedna z najbardziej oryginalnych, a zarazem najbardziej popularnych grup, jaka kiedykolwiek powstała w naszym kraju. Zespół-legenda, który w trakcie ponad 50-letniej działalności przedstawił tak bogaty i różnorodny repertuar, że „zaszufladkowanie” go w jednym konkretnym gatunku muzycznym wydaje się niemożliwe. W ich twórczości odnajdujemy nie tylko różne odmiany beatu, popu, ale również niezwykle popularny w latach 70. rock progresywny, jazz-rock czy... folklor góralski!

Wszystkie koncerty i wydarzenia na scenie poprowadzi Ewa Wąsikowska-Tomczyńska oraz Bilguun Ariunbaatar. Duetowi prowadzących będzie towarzyszyć na scenie doskonale znany rzeszowskiej widowni Mariusz Zieliński.

Moc atrakcji

Tak jak wspominaliśmy to nie koniec niespodzianek przygotowanych na rzeszowski finał! Organizatorzy postarali się, by wszyscy mieszkańcy doskonale się bawili, licznie odwiedzali rynek i Podziemną Trasę Turystyczną i co najważniejsze – hojnie wspierali szczytny cel. Wśród licznych atrakcji, które będą dostępne już od od godz. 12.00, znajdzie się m.in. zlokalizowane w okolicach ratusza lodowisko, na którym odbędzie się mecz hokejowy ekstraligi dziecięcej. Tutaj także pojawi się na łyżwach, w towarzystwie wolontariuszy, Piotr Kupicha. Będzie zatem wyjątkowa okazja, by kręcić piruety ramię w ramię z liderem zespołu Feel. Na Rynku będzie można również zobaczyć zabytkowe i militarne pojazdy samochodowe oraz najnowocześniejszy sprzęt pożarniczy.

Pozostałe atrakcje zobaczymy w Podziemnej Trasie Turystycznej. To tam odbędą się widowiskowe pokazy kół naukowych Politechniki Rzeszowskiej. Można tam będzie podziwiać samoloty i drony, łazik marsjański, roboty edukacyjne, a także wziąć udział w eksperymentach chemicznych.

Co jeszcze? Uczestnicy 28. Finału WOŚP będą mogli przejechać się kultowym Jelczem PR110U, który przewiezie ich po mieście. Akrobaci zaprezentują swoje mistrzowskie umiejętności, a podczas warsztatów plastyczno-manualnych chętni wykonają własny instrument muzyczny. W to nam graj!

Całe Podkarpacie pomaga

W tym roku na Podkarpaciu powstało 46 sztabów WOŚP – we wszystkich największych miastach jak Rzeszów, Stalowa Wola, Mielec, Krosno, Sanok, Tarnobrzeg czy Przemyśl, ale też w małych, a czasem bardzo małych miejscowościach jak Równe, Stobierna, Skopanie czy Wara. W telegraficznym skrócie zaprezentujemy wybrane propozycje związane z finałem z województwa.

W Mielcu finał potrwa aż dwa dni! Już w sobotnie południe 11 stycznia w galerii Navigator odbędą się licytacje gadżetów WOŚP oraz koncerty lokalnych artystów, w tym Jaśka Szynala, finalisty programu „Mam Talent 2019”. W niedzielę 12 stycznia w SCK Mielec czekają nas występy kabaretowe oraz konerty, m.in. zespołu Le Moor. Ponadto w ramach finału, po raz trzeci w Mielcu odbędzie się bieg pod hasłem „Policz się z cukrzycą”. Trasa biegu będzie liczyć 6 km i poprowadzona zostanie ścieżkami Górki Cyranowskiej. W biegu wystartuje 150 uczestników, a całkowity dochód z pakietów startowych zasili konto WOŚP. Pieniądze z biegu przeznaczone zostaną na zakup pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

W Stalowej Woli finał także rozpocznie się dzień wcześniej. W klubie Labirynt, w sobotę 11 stycznia o godz. 19.00, rozpocznie się Czad Orkiestra. Ta cykliczna impreza, z której dochód w całości zasila WOŚP, to przede wszystkim raj dla zwolenników muzyki undergoundowej. Tym razem na scenie zaprezentują się popularni artyści punkrockowi: Podwórkowi Chuligani, The Sabala Bacala, Ortodox, The Bastard i SKAcowani.

Po raz kolejny sporo będzie się działo w Cieszanowie. Od wczesnego rana na terenie całej gminy spotkać będzie można 40 wolontariuszy WOŚP. W hali sportowej szkoły podstawowej 12 stycznia zagrają: folk-rokowa krakowska grupa Żmij, bluesman Sviatyj, rzeszowskie rockowe grupy Goofy Ginz i Sound of Eclipse oraz lokalne zespoły Salsa, Kapela nad Brusienką i Niezapominajki. Specjalne stoisko przygotowują Koła Gospodyń Wiejskich, a za atrakcje dla najmłodszych odpowiadać będzie Miejska Biblioteka Publiczna. Na cieszanowski finał w specjalnym filmie opublikowanym w Internecie zaprasza Jurek Owsiak. Lider WOŚP latem gościł na Cieszanów Rock Festiwalu i zachwycił się klimatem miejsca. Finał WOŚP specjalnymi prezentami z autografami wsparli również mistrz olimpijski Robert Korzeniowski, oraz członkowie grupy KULT – Kazik Staszewski i Jarek Ważny. Wśród wielu fantów, które trafią pod młotek, oprócz koszulek z autografami gwiazd, są też płyty podpisane przez Patrycję i Grzegorza Markowskich.

W Sanoku w dwudniowym finale na rynku tradycyjnie nie zabraknie maratonu zumby i pokazu Spartan, występów muzycznych oraz wydarzeń sportowych, w tym m.in. meczu hokejowych gwiazd oraz biegu „Policz się z cukrzycą”. Gwiazdą wieczornego koncertu w niedzielę 12 stycznia będzie bieszczadzka legenda – zespół KSU.

Na rynek w Dębicy po raz ósmy wjedzie MotoOrkiestra. Z kolei w miejscowej hali MOSiR czeka nas blok imprez sportowo-artystycznych.

W Krośnie w hali MOSiR uczniowie miejscowej „Naftówki” postarają się pobić rekord w ilości resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Każdy może być bohaterem tego rekordu. Tak więc 12 stycznia zapraszają wszystkich, którzy chcą pomagać i czegoś się nauczyć!

Dzieje się na Podkarpaciu
Imprezy szczególnie polecane
wszystkie
koncert
sport
inne
działo się
archiwum
kalendarium
koncert
16.01
Daniel Spaleniak
Rzeszów
koncert
18.01
Pavlovitz No Profits + opowieści Beskidzkiego Bradiagi
Dukla
inne
23.01
Jezioro łabędzie, Russian National Ballet
Rzeszów
koncert
25.01
Koncert karnawałowy
Stalowa Wola
inne
25.01
Gala Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”
Dębica
sport
25.01
VI Zimowy Maraton Bieszczadzki
Cisna
teatr
26.01
Pikantni
Dębica
kabaret
27.01
Grupa MoCarta wśród gwiazd
Sanok
koncert
28.01
Sławek Uniatowski, koncert z zespołem
Rzeszów
sport
29.01
PlusLiga: Asseco Resovia - GKS Katowice
Rzeszów
relacja
ZEW się budzi Festiwal: rock od rana w sercu Bieszczad
Zobacz
relacja
ZEW się budzi Festiwal: dla po nas pokoleń robimy jaśniej!
Zobacz
inne
22.08 - 25.08
Jarmark w Jarosławiu
Jarosław
inne
30.08 - 31.08
KrosCon ver.2
Krosno
inne
29.06
Good Fest Dębica 2019
Dębica
inne
29.06 - 30.06
Dni Leżajska 2019
Leżajsk
inne
11.07 - 14.07
Folkowisko 2019
Folkowisko to prawdopodobnie najbardziej „dziadowski” festiwal w Polsce. Już sami organizatorzy przyznają, że Folkowisko to nie zwykła impreza, tylko stan umysłu. Najlepiej samemu się o tym przekonać w dniach 11-14 lipca w Gorajcu. Podczas imprezy zagrają m.in. Żywiołak, Dziady Kazimierskie oraz Joryj Kłoc.
inne
27.07
Mężczyzna idealny z randki w ciemno
Amfiteatr w Polańczyku
koncert
21.06 - 23.06
Europejski Stadion Kultury
Europejski Stadion Kultury 2019, Rzeszów
koncert
01.06
Reggae nad Wisłokiem 2019
Rzeszów, Park Kultury i Wypoczynku
inne
02.06
V Podkarpackie Pokazy Lotnicze
Stalowa Wola, lotnisko w Turbi
koncert
11.05
Dawid Podsiadło Wielkomiejski Tour
Rzeszów Filharmonia Podkarpacka
sport
14.04
Bieg 80-lecia FKS Stal Mielec
Mielec
koncert
06.04
40-lecie zespołu Dżem
Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie
sport
22.04
Żużel: mecz Polska vs Reszta Świata
Stadion Miejski w Rzeszowie
koncert
01.05 - 05.05
Balony nad Krosnem
Krosno
koncert
02.05 - 04.05
Festiwal „ZEW się budzi”
Cisna
koncert
03.05
Święto Paniagi 2019
Rzeszów
koncert
23.05 - 25.05
Kulturalia Leżajsk
Rzeszów, ul. Dołowa
sport
26.05
IV Bieszczadzki Bieg Przełajowy
Muczne
koncert
07.04
Kasia Kowalska
 Rzeszów, Pod palmą
inne
07.06 - 08.06
Festiwal Przestrzeni Miejskiej
Rzeszów, parking przy Hali Podpromie
poprzednie
kolejne
pełna strona podkarpacia
partner