wróć
"Dziwna para"

"Dziwna para": Cezary Żak i Artur Barciś na scenie w Rzeszowie

Serial komediowy "Miodowe lata" to jeden z telewizyjnych hitów końca lat. 90. Losy dwóch zaprzyjaźnionych małżeństw z warszawskiej Woli, motorniczego tramwaju Karola Krawczyka i kanalarza Tadeusza Norka z żonami emitowane były na antenie telewizji Polsat od roku 1998 do roku 2003. W rolach głównych mogliśmy oglądać niesamowity duet aktorski, Cezary Żak i Artur Barciś, który później idealnie sprawdził się w serialu "Ranczo". Dla wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć tych aktorów ponownie i to na żywo, mamy dobrą wiadomość. Żak i Barciś w poniedziałek, 10 lutego wystąpią w Rzeszowie w spektaklu "Dziwna para".

"Dziwna para" to legendarny hit Broadway'u, którego autorem jest Neil Simon. Wybitny amerykański dramaturg i scenarzysta, laureat nagrody Pulitzera za dramat "Zagubieni w Yonkers", zmarł dwa lata temu w wieku 91 lat. Do tego czasu był jedynym żyjącym pisarzem, który miał. na Broadway'u teatr swego imienia. W latach 90. artysta mówił dziennikarzowi "The Washington Post": "Wiem, że osiągnąłem szczyt nagród. Nie ma już pieniędzy, które ktoś mógłby mi zapłacić, a których bym potrzebował. Nie ma żadnych nagród, które mogliby mi dać, a których jeszcze nie wygrałem. Nie mam już powodu, dla którego miałbym pisać inną sztukę, niż tę, że żyję i lubię to robić".

Simon był jednym z najczęściej wystawianych dramaturgów w świecie. W sezonie 1966/1967 na Broadwayu grano jednocześnie cztery jego sztuki. Z kolei w sezonie 1970/1971 wystawiono trzy jego sztuki.

„Dziwna para” została przeniesiona na ekran w 1968 roku, a w rolach głównych wystąpili Jack Lemmon i Waltera Matthau. W polskiej wersji sztuki, w Filharmonii Podkarpackiej publiczność zobaczy nasz rodzimy, duet komediowy - Artura Barcisia i Cezarego Żaka, którzy wydają się tak różni, jak różni są bohaterowie "Dziwnej pary".

A są to kochający uroki życia dziennikarz sportowy, racjonalista i niepoprawny bałaganiarz - co w końcu doprowadza do rozstania żoną - imieniem Oskar i jego żywe zaprzeczenie, domator, pedant, hipochondryk i histeryk Feliks, którzy spotykają się na cotygodniowych partiach pokera. Kiedy małżeństwo Feliksa również się rozpada, Oskar w trosce o jego los proponuje mu, żeby się do niego wprowadził.

- Zaczyna się od Feliksa (Artur Barciś), przychodzi i burzy w moim mieszkaniu ustalony układ oraz stan tego mieszkania, czyli wieczny bałagan. W drugiej części, ja burzę jego myślenie o świecie, uporządkowane życie - opowiadał o spektaklu, Cezary Żak grający Oskara.

To zderzenie dwóch krańcowo odmiennych charakterów jest tak zabawne, dowcipne i ciepłe, że skłoniło Dudka Dziewońskiego, jednego z naszych najznakomitszych artystów kabaretowych i znawcę lekkiego repertuaru, do stwierdzenia: "Neil Simon wie o komedii wszystko!".

Spektakl "Dziwna para" będzie można zobaczyć w Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego, ul. Fryderyka Chopina 30. Bilety kosztują 120 zł.

Obsada: Artur Barciś Cezary Żak Viola Arlak Katarzyna Żak Piotr Skarga Witold Wieliński Wojciech Wysocki

Reżyseria: Wojciech Adamczyk

pełna strona podkarpacia
partner