wróć
Golec Uorkiestra / fot. Andras Szilagyi/mwmedia

Kalendarium na styczeń

Karnawał to czas, w którym propozycje zimowych balów, koncertów i zabaw przygotowują nas do nadejścia szczególnego okresu. W czasie zapustów warto sobie lekko pofolgować i kulturalnie… popuścić pasa.

W Nowy 2020 Rok na Podkarpaciu wejdziemy tanecznym krokiem. W Krośnie za sprawą Koncertu Wiedeńskiego poczujemy prawdziwe fale Dunaju, w Rzeszowie choreograficzną maestrię zaprezentuje nam Russian National Ballet, zaś w Dębicy Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Na zimową melancholię najskuteczniejszym remedium będzie odpowiednia dawka humoru. Odpowiednią dozę uśmiechu zapewnią kabarety Paranienormalni i Grupa MoCarta, także komediowe spektakle: „Między łóżkami”, „Lekko nie będzie” i „Pikantni”.

Z początkiem roku w decydującą fazę rozgrywek PlusLigi wkraczają siatkarze Asseco Resovii Rzeszów. Podopieczni Piotra Gruszki wierzą w awans do czołowej ósemki i na pewno liczą na wsparcie kibiców w meczach z Cuprum Lubin (25 stycznia) oraz GKS Katowice (29 stycznia). Piłkarze Stali Mielec poważnie myślą o awansie do Ekstraklasy. Na razie szukają wzmocnień i wkrótce ogłoszą plan styczniowych sparingów.

A że sport zawodowo, jak i amatorsko można uprawiać przez cały rok, przekonamy się za sprawą VI Zimowego Maratonu Bieszczadzkiego w Cisnej. W końcu - biegać każdy może o każdej porze.

7.01 Noworoczna Gala - Koncert Wiedeński, New Opera Kiev Orchestra & Balet, Krosno

Nad piękny modry Dunaj przeniosą się z początkiem roku mieszkańcy Krosna. W podróż do romantycznego i roztańczonego Wiednia zabierze nas New Opera Kiev Orchestra & Balet. W Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza usłyszymy najpiękniejsze arie, duety, walce i polki Johanna Straussa, Franca Lehara czy Imre Kalmana. Nie zabraknie też przebojów muzyki filmowej, musicalowej i znanych hitów z kręgu muzyki popularnej. Gala wzbogacona będzie wirtuozerskim popisem par tanecznych, barwnymi kreacjami i bogatą choreografią. Koncert, swoim charakterem, nawiązywać będzie wiernie do tradycji wielkich wiedeńskich gali noworocznych.

7.01 Między łóżkami, Rzeszów

Wszystko dzieje się w ciągu dwóch godzin, choć w sześciu różnych pokojach, w których głównym meblem jest łóżko. Wyobraźcie sobie szefa clubu go-go, który musi zwolnić nieudolną striptizerkę... Wyobraźcie sobie taksówkarkę bez zmysłu orientacji w terenie... „Między łóżkami” to inteligentna komedia Norma Fostera składająca się z sześciu epizodów, które przedstawiają zabawne, ale również wzruszające losy mieszkańców prowincjonalnego miasteczka w Kanadzie. W Filharmonii Podkarpackiej w tym brawurowym spektaklu wystąpi plejada polskich aktorów: Katarzyna Skrzynecka, Radosław Pazura, Artur Barciś, Lesław Żurek, Katarzyna Andukowicz. Czy trzeba jeszcze zachęcać?

9.01 Golec uOrkiestra, Świąteczny Koncert Kolęd i Pastorałek, Rzeszów

Niedawno obchodzili swoje 20-lecie i wciąż eksplorują nowe muzyczne horyzonty, czego dowodem wydany ostatnio utwór „Górą ty”. Nigdy jednak nie zapominają o swoich korzeniach i nadal wierni są tradycji. W Filharmonii Podkarpackiej w świąteczno-noworoczny nastrój wprowadzi was Golec uOrkiestra. Za ich sprawą usłyszycie najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, ale i poczujecie prawdziwie góralski, bożonarodzeniowy klimat. Po Trzech Króli czas na dwóch braci z Milówki.

9.01 Lekko nie będzie, Stalowa Wola

Wbrew pozorom z miłością nie ma żartów. Przekonują się o tym bohaterowie sztuki „Lekko nie będzie” autorstwa Jean-Claude’a Islerta. Ta klasyczna francuska komedia to opowieść o miłości i szukaniu szczęścia na przekór konwenansom, ale też o tolerancji dla własnych wybryków i hipokryzji w ocenianiu innych. Czy zdarzyło wam się zauroczyć dużo młodszą osobą? Jeśli tak, koniecznie wybierzcie się do Miejskiego Domu Kultury. Ten spektakl rozbawi was do łez!

10.01 Paranienormalni, Z humorem czeba żyć, Przemyśl

Długie, zimowe wieczory zaczynają doskwierać. Co jest najlepszym lekiem na przedłużający się obniżony nastrój? Oczywiście odpowiednia dawka humoru. Kabaret Paranienormalni w swoim najnowszym programie żartuje ze spraw codziennych, relacji międzyludzkich, kwestii damsko-męskich i roli mediów w naszym życiu. „Z humorem czeba żyć” (korektorzy i puryści językowi mogą polemizować) to dwugodzinna recepta na szczęście, którą Doktor Prozak wypisze każdemu, kto pojawi się w przemyskim Centrum Kulturalnym.

12.01 28. Finał WOŚP, Rzeszów

Czerwone serduszka zawładną miejską tkanką i arteriami Rzeszowa 12 stycznia. 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przebiegać będzie pod hasłem „Wiatr w żagle”. Zebrane fundusze tym razem trafią na rzecz zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Wciąż trwa przekazywanie rzeczy na licytacje, jak i zapisy wolontariuszy do poszczególnych sztabów. W Rzeszowie tradycyjnie największe atrakcje związane z finałem czekają nas już od południa na rynku. Swoje zbiórki i imprezy przeprowadzą także inne miejscowości Podkarpacia, m.in.: Dębica, Jarosław, Jasło, Krosno, Łańcut, Mielec, Przemyśl, Sanok czy Ustrzyki Dolne. O szczegółowych programowych poinformujemy wkrótce na naszej stronie.

16.01 Daniel Spaleniak, Rzeszów

Być może nawet nie zdajecie sobie sprawy, że znacie jego muzykę. 26-latek z Polski tworzy muzykę do największych seriali Netfliksa. Daniel Spaleniak najbardziej znany jest fanom spokojnych, gitarowych brzmień. Na katowickim Off Festiwalu zagrał w 2018 roku dwa świetne koncerty. Ten pochodzący z Kalisza wokalista, gitarzysta i kompozytor nagrał już cztery płyty, które spotkały się z uznaniem fanów i krytyków muzycznych. Ostatni album „Burning Sea” z 2019 roku jest wydawnictwem gromadzącym stricte filmową twórczość muzyka. Znajdują się na niej kompozycje z popularnych produkcji: „Elementary”, „Good Behavior”, „Ozark”, czy „The Path”. Koncert odbędzie się w klubie - nomen omen - Niezła Sztuka.

18.01 Pavlovitz No Profits + opowieści Beskidzkiego Bradiagi, Dukla

Mocne, rockowe rytmy usłyszymy w Browarze Dukla. Polsko-słowacki wieczór uświetnią zespoły Pavlovitz No Profits i Box Anima. Ci pierwsi, to grunge’owa formacja z Bardejowa na Słowacji, drudzy zaś - progrockowe trio akustyczne z Krakowa, które czerpie inspiracje z folku, trip-hopu, a nawet metalu. To cięższe brzmienie obu grup nie może dziwić, zważywszy na opowieść, którą przed koncertem uraczy nas Beskidzki Bradiaga. A będzie to historia słowackiej Doliny Śmierci w Beskidzie Niskim, gdzie stoczono jedną z największych bitew pancernych II wojny światowej.

23.01 Jezioro łabędzie, Russian National Ballet, Rzeszów

„Jezioro łabędzie” to przedstawienie uwielbiane przez polską publiczność. To opowieść mówiąca o walce dobra ze złem, o potędze miłości i uczuciu przekraczającym granice życia i śmierci. Sukces tego spektaklu opiera się na wspaniałej choreografii i muzyce Piotra Czajkowskiego. Prostota wątku dramatycznego i wzruszająca interpretacja miłości Odetty i Zygfryda ilustrowane są niezwykle emocjonalnymi układami tanecznymi. Charakterystyczne dla występów Russian National Ballet są olśniewające kostiumy, imponująca choreografia, magia świateł i urzekająca scenografia. W Filharmonii Podkarpackiej ci tancerze udowodnią, jak bardzo Rosjanie kochają balet.

25.01 Koncert karnawałowy, Stalowa Wola

Wizyta w The Metropolitan Opera czy mediolańskiej La Scali to marzenie każdego szanującego się melomana. Czasami nie trzeba jechać za granicę, by obcować z wielkim światem. W Miejskim Domu Kultury usłyszymy najpiękniejsze melodie z operetek: „Księżniczka czardasza”, „Hrabina Marica”, „Wiktoria i jej huzar” oraz musicali: „Evita”, „Nędznicy”, „Upiór w operze” czy „Człowiek z La Manchy”. Na scenie artyści wyczarują świat miłosnych wyznań oraz intryg i zdrad. W koncercie wystąpią osobowości polskiej sceny operetkowej i muzycznej: Anna Lasota, Jakub Oczkowski, Marcin Jajkiewicz, Jakub Milewski.

25.01 Gala Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, Dębica

100 lat temu (dokładnie 25 września 1919 r.) urodził się Stanisław Hadyna - założyciel i wieloletni kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Zespół, który powołał do życia w 1953 r. to jedna z najlepiej rozpoznawanych polskich marek artystycznych. „Śląsk” odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach. Zespół dał ponad 7 tysięcy koncertów dla około 25 milionów widzów. Jego ponadstuosobowy skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. Z racji jubileuszu swojego „ojca”, ale także 200-lecia urodzin Moniuszki, 100-lecia odzyskania niepodległości i powstań śląskich, zespół pod dyrekcją Zbigniewa Cierniaka od kilkunastu miesięcy intensywnie koncertuje. W Miejskim Ośrodku Kultury wystąpi w koncercie zatytułowanym „A to Polska właśnie”, opartym na polskiej muzyce, pieśniach oraz tańcach ludowych.

25.01 VI Zimowy Maraton Bieszczadzki, Cisna

Prawdziwym ultrasom zima nie straszna. Owszem, bieganie zimą jest wolniejsze i na śliskim gruncie trzeba bardziej uważać, ale ma też niewątpliwe zalety. A zaliczyć do nich można: piękną, białą scenerię, brak latających owadów oraz czystsze buty. Oczywiście cały czas mowa o prawdziwej zimie, tej z mrozem i śniegiem. VI Zimowy Maraton Bieszczadzki przygotowano z myślą o górskich wyczynowcach, jak i tych mniej zaawansowanych biegaczach. Do wyboru mamy aż trzy dystanse: 44km, 23km i 10 km. Trawestując słynny przebój Krystyny Prońko: „Ja lubię śnieg w Cisnej”.

26.01 Pikantni, Dębica

Nie o kuchenne rewolucje w tym spektaklu chodzi. „Pikantni” to komedia obyczajowa Stefana Vögla, cenionego austriackiego dramaturga, która wykorzystuje znany schemat czworokąta. Dwie znudzone sobą pary małżeńskie Alex i Doris oraz Bea i Christoph, szukają wrażeń, by podnieść temperaturę swoich związków. Ostre dialogi, cięte riposty i humor sytuacyjny to wysmakowane składniki tego przedstawienia dla dorosłych. A na deskach Miejskiego Domu Kultury w wyemancypowane pary wcielą się: Anna Mucha, Barbara Kurdej-Szatan, Michał Ziembicki i Maurycy Popiel.

27.01 Grupa MoCarta wśród gwiazd, Sanok

„Grupa MoCarta wśród gwiazd” to tytuł nowego programu znanego i lubianego kwartetu smyczkowego. Tym razem Bolek, Paweł, Michał i Filip otoczeni będą największymi gwiazdami muzyki. J.S. Bach opowie o początkach polifonii i o tym jak wynalazł nordic walking. Patron zespołu - Wolfgang Amadeusz wyjawi tajemnicę, skąd czerpie pomysły dla Grupy MoCarta, a Antonio Vivaldi przyzna się, dlaczego skomponował tylko „Cztery Pory Roku”. W koncercie znajdą się również: skrócona historia muzyki według Grupy MoCarta, wizyta w wiedeńskiej rozgłośni radiowej 1785 roku, oraz żart, który rozchmurzy Ludwiga van Beethovena. W to nam graj!

28.01 Sławek Uniatowski, koncert z zespołem, The Best Of Wodecki | Sinatra | Zaucha, Rzeszów

Powszechnie znany jest od kilkunastu lat - w 2005 r. wystąpił w czwartym sezonie programu „Idol” telewizji Polsat, gdzie zajął drugie miejsce. Ale swój prawdziwy, fonograficzny debiut toruński wokalista zaliczył całkiem niedawno, niespełna dwa lata temu. Album „Metamorphosis” zebrał bardzo pozytywne recenzje. Śpiewający barytonem Sławek Uniatowski świetnie czuje się w jazzie, soulu i ambitnym popie – i w tych nurtach utrzymana jest też jego pierwsza, długo oczekiwana autorska płyta. Na koncert „The Best Of”, który usłyszymy w Filharmonii Podkarpackiej, złożą się autorskie utwory artysty oraz jego największych idoli: Zbyszka Wodeckiego, Andrzeja Zauchy i Franka Sinatry.

29.01 PlusLiga: Asseco Resovia - GKS Katowice, Rzeszów

Miejsce w czołowej ósemce to najważniejszy cel dla siatkarzy Asseco Resovia w fazie zasadniczej PlusLigi. Po słabym początku sezonu podopieczni Piotra Gruszki są coraz bliżsi sprostaniu tego zadania. - Dopiero teraz wchodzę do gry, a zespół też nie miał czasu żeby w komplecie trenować i nadal w tym komplecie nie trenujemy, bo mamy cały czas pełno kontuzji. Widać jednak, że ta grupa zaczyna funkcjonować, zaczyna się cementować i wierzę w to, że odbiliśmy się już od dna i teraz będzie tylko lepiej - podkreślał w jednym z ostatnich wywiadów Zbigniew Bartman. W 14. kolejce rozgrywek Rzeszowianie zmierzą się z ekipą GKS Katowice, która ma podobne aspiracje co Asseco. To będzie prawdziwy mecz za „sześć” punktów.

pełna strona podkarpacia
partner