wróć

ZEW się budzi Festiwal: dla po nas pokoleń robimy jaśniej!

Koncerty Wieczorne pierwszego dnia ZEW się budzi Festiwal upłynęły pod znakiem poszukiwania prawdy o rzeczywistości i sobie. Formy i sposoby osiągnięcia tego stanu, przebiegały od punka, przez bluesa, po bajki i ballady o Polsce.

Siczkę z KSU bieszczadzka publiczność traktuje nie tyle jako rodzimego artystę, co swojego człowieka. Paradoksalnie niewielu jest muzyków, którzy o rodzinnych stronach opowiadają w takiej skali, jak on. Publiczność mimo burzy tłumnie zgromadziła pod sceną, oddając w ten sposób szacunek dla swojego zespołu. A tuż po nim, długo skandowała kolejne utwory, licząc na więcej. Nieczęsto spotyka się taką więź między twórcą i słuchaczem.

Koncert KSU można podzielić na tematy. W pierwszej części Siczka skupił się na Bieszczadach, oprowadzając, mentalnie po swoich stronach. W drugiej, dość wyraźnie, odnosił się do 3 maja. Nawiązywał do jesieni i ważnych decyzji, które przed nami. Przypomniał utwór „Idź pod prąd” i „Teledemokrację”, w którym skrytykował elity. „Miraż reklamy i polityki/Daje naprawdę dobre wyniki/Wczoraj kanalia, najgorsza szmata/Od dzisiaj robi za zbawcę świata”. Pod koniec koncertu wrócił w „Moje Bieszczady”, które mimo upływu lat, wciąż cieszą się dużą popularnością na „trójkowym” Topie Wszech Czasów.

Autentyczność biła także z Sosnowskiego. Takiego bluesa i prostoty w komponowaniu piosenek nie ma wiele. Tematy do jego utworów przynosi mu codzienność. – Mam do was prośbę – zwrócił się do publiczności. – Chciałbym, żebyśmy zaśpiewali jeden utwór.

Opowiadam w nim o tym, jak automat wciągnął moje pieniądze. Zostałem bez środków do życia, nie miałem z czego opłacić mieszkania, i za co kupić jedzenia – mówił Sosnowski.

Po chwili Cisna wspólnie śpiewała „Give me my money back”. Zapowiadając jego koncert, Piotr Metz powiedział ze sceny, że zaczął grać piosenki wokalisty, kiedy ten wysłał do niego płytę. – Dziś robi wielką karierę – dodał dziennikarz. Dobrze słyszeć, że do tworzenia na własnych zasadach wystarczy czyjaś dobra wola.

Hymn antysystemu

Koncert Tomka Lipińskiego z zespołem ułożył się w litanię o tym, co dziś. Muzyk sięgał po piosenki z okresu Tilt. „Nie wierzę politykom” i „Szare koszmary”, wciąż są celną obserwacją odnoszącą się do rzeczywistości. „Oto czyściec szary, bo życie ma smak kary/Tu jest samo dno i widać całe zło”.

Wrócił także do „Nie pytaj mnie”, znanego z filmu „Psy 2” w reż. Władysława Pasikowskiego. Dziś słowa nabierają nowych znaczeń. „Świat oszalał/Nie wiadomo jak żyć/Kiedy sensu nie ma/Już prawie nic/Muszę robić to co robię/Robię to co chcę/I nawet się nie staraj/Zatrzymać mnie”. Na co można tylko rzec: „Przytul się/Dlatego, że Ci dobrze/I dlatego, że Ci źle/I nie pytaj po co jestem/Przy Tobie i czy/Zawsze będę z Tobą/Bo tego nie wie nikt”.

Hipnotyczny rytm prowadził ciągi piosenek i fraz. Wyłoniło się z niego wspomnienie o Brygadzie Kryzys. „Powiedz mi o co ci w ogóle chodzi/powiedz mi po co ci te kombinacje/nie musimy się katować/nienormalną sytuacją/nauczymy się kochać/przestaniemy się bać/życie stanie się muzyką/i stanie się to co ma się stać/to co czujesz, to co wiesz” - śpiewał w piosence z 1981 roku.

Hipnotyczny rytm nie ustawał. Lipiński kontynuował. „Czekamy na sygnał, czekamy na sygnał/ Czekamy na sygnał Centrali”. Na wołanie w beznadziei przyszła myśl, którą muzyk w znaczący sposób spuentował swój koncert. „Mieszkańcy miasta i przyjeżdżający/Tacy zmęczeni i tacy cierpiący/Przeklinający swój codzienny los/Słyszałem także taki głos/Jeszcze będzie przepięknie/Jeszcze będzie normalnie/Jeszcze będzie przepięknie”.

Bajki o ślepcach

O sobie i rzeczywistości kilka miesięcy temu nagrała płytę Coma. Wypełniły ją piosenki ze znanych bajek, choć Piotr Rogucki z kolegami z zespołu wybrali, jak określił zapowiedzi, najbardziej mroczne i niepokojące.

Zespół zaprezentował piosenkę „Wędrówka” z płyty Lady Pank „O dwóch takich, co ukradli Księżyc”, z 1986 roku. Album został ówcześnie przez Jana Borysewicza. Sama animacja natomiast jest kreskówkową wersją filmu z 1962 roku, w którym wystąpili bliźniacy Jarosław i Lech Kaczyńscy.

Coma sięgnęła na swojej płycie po opowieści zapomniane, jak ta o Pustoraku i Meluzynie, której trudno być kochaną pod wodą. Pojemność bajek w dzisiejszych realiach daleko dalej opowiada o nas samych i naszych przemianach wewnętrznych niż można by pomyśleć. Dlatego warto wracać dziś do nich i przypominać ich daty powstania. W 1965 roku Wojciech Kilar i Agnieszka Osiecka napisali wspólnie utwór do filmu „Pan Samochodzik” i on także zagościł w Cisnej.

W gronie cytatów z różnych momentów, fabuł i animacji jest też jeden utwór autorski, „Fantazja”, która Coma napisała, inspirując się twórczością zespołu Fasolki. W innym miejscu, zachęcała do aktywnego życia, dementując jakoby piosenkę „Z poradnika młodego zielarza” mówiła o środkach zakazanych. – To jest afirmacja zdrowego życia. Dedykujemy ten utwór wszystkim wuefistom – dodał Piotr Rogucki.

Jaśniej!

Na finał koncertów trzeciomajowych wystąpił Krzysztof Zalewski. W pierwszych utworach mocno zaznaczył swój głos w kontekście wydarzeń. „Dla po nas pokoleń robimy jaśniej”! Dlatego śpiewa: „Tylko u nas, tylko dziś/Na żywo demonstracja sił/I na bezbronnych gwałt/W kolorze o dolarze sny/Samolot o wieżowiec/Intifada i run na bank/Legalna kąpielowa sól/Ułani na pustyni/Umarł król, niech żyje król/Tylko u nas tylko dziś/Zapłonie tęcza, potem krzyż/Wybierz sobie marsz”.

Krzyczał, „Polsko”! „Minął rok, pięć lat/Ty znów się pojawiasz/Jak gdyby nigdy nic/Znowu masz ten sam/Wzrok i makijaż/Tylko opadły Ci brwi/Do dziesięciu policzę/Nie dam, nie dam złapać się na złość/Nasze ulice”. Bardzo znaczący był, zagrany tuż po, „Miłość, Miłość”, otwierający płytę „Złoto”. „Przy tobie znika całe zło/Przez otwarte okna/Przy tobie oddycham/Zapominam się na chwilę”. Obyśmy w muzyce znaleźli, zawsze, niezbędne ukojenie.

Dziś drugi ZEW się budzi Festiwal. Koncerty m.in. Lecha Janerki, Lao Che i Kultu, będą pewnie kolejnym wytchnieniem, na koniec majówki w sercu Bieszczad.

Dzieje się na Podkarpaciu
Imprezy szczególnie polecane
wszystkie
koncert
sport
inne
działo się
archiwum
kalendarium
koncert
18.07
Koncert Los Kamer
Stalowa Wola
inne
20.07 - 21.07
Jarmark Podkarpacki
Rzeszów
sport
20.07
II Podkarpacki Zlot Rowerzystów
Besko
inne
27.07
Komediowy Spektakl Teatralny "Mężczyzna Idealny"
Polańczyk
koncert
27.07
Gala Muzyki Disco Polo
Jeżowe
inne
28.07
Dni Ziemi Żmigrodzkiej 2019
Nowy Żmigród
koncert
02.08
Festiwal GetMeHigh
Rzeszów
koncert
01.08 - 03.08
Bies Czad Blues 2019
Przysłup 27 (k/Cisnej)
koncert
03.08
Podkarpacki Festiwal Organowy
Jarosław (i inne miasta)
sport
04.08
I Maraton Rowerowy w Grębowie
Grębów
sport
08.08 - 11.08
Poland Gravel Race
Przemyśl
koncert
10.08
Oleszyce Rap Festiwal 2019 IX Edycja
Oleszyce
inne
10.08 - 11.08
Dni Miodu
Bojanów
koncert
24.08
Rockowa Noc 2019
Rzeszów
inne
11.08
Cyklokarpaty Dukla
Dukla
koncert
15.08 - 17.08
Cieszanów Rock Festiwal
Cieszanów
inne
22.08 - 25.08
Jarmark Jarosławski
Jarosław
sport
24.08
Bieg Partyzant
Gumniska
inne
24.08 - 25.08
Dni Mielca 2019
Mielec
inne
30.08 - 31.08
KrosCon ver.2 - konwent fantastyki i gier planszowych
Krosno
relacja
ZEW się budzi Festiwal: rock od rana w sercu Bieszczad
Zobacz
relacja
ZEW się budzi Festiwal: dla po nas pokoleń robimy jaśniej!
Zobacz
inne
31.08
Holi - Święto Kolorów w Jaśle
Jasło
inne
29.06
Good Fest Dębica 2019
Dębica
inne
29.06 - 30.06
Dni Leżajska 2019
Leżajsk
inne
11.07 - 14.07
Folkowisko 2019
Folkowisko to prawdopodobnie najbardziej „dziadowski” festiwal w Polsce. Już sami organizatorzy przyznają, że Folkowisko to nie zwykła impreza, tylko stan umysłu. Najlepiej samemu się o tym przekonać w dniach 11-14 lipca w Gorajcu. Podczas imprezy zagrają m.in. Żywiołak, Dziady Kazimierskie oraz Joryj Kłoc.
koncert
21.06 - 23.06
Europejski Stadion Kultury
Europejski Stadion Kultury 2019, Rzeszów
koncert
01.06
Reggae nad Wisłokiem 2019
Rzeszów, Park Kultury i Wypoczynku
inne
02.06
V Podkarpackie Pokazy Lotnicze
Stalowa Wola, lotnisko w Turbi
koncert
11.05
Dawid Podsiadło Wielkomiejski Tour
Rzeszów Filharmonia Podkarpacka
sport
14.04
Bieg 80-lecia FKS Stal Mielec
Mielec
koncert
06.04
40-lecie zespołu Dżem
Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie
sport
22.04
Żużel: mecz Polska vs Reszta Świata
Stadion Miejski w Rzeszowie
koncert
01.05 - 05.05
Balony nad Krosnem
Krosno
koncert
02.05 - 04.05
Festiwal „ZEW się budzi”
Cisna
koncert
03.05
Święto Paniagi 2019
Rzeszów
koncert
23.05 - 25.05
Kulturalia Leżajsk
Rzeszów, ul. Dołowa
sport
26.05
IV Bieszczadzki Bieg Przełajowy
Muczne
koncert
07.04
Kasia Kowalska
 Rzeszów, Pod palmą
inne
07.06 - 08.06
Festiwal Przestrzeni Miejskiej
Rzeszów, parking przy Hali Podpromie
poprzednie
kolejne
pełna strona podkarpacia
partner