wróć

ZEW się budzi Festiwal: dla po nas pokoleń robimy jaśniej!

Koncerty Wieczorne pierwszego dnia ZEW się budzi Festiwal upłynęły pod znakiem poszukiwania prawdy o rzeczywistości i sobie. Formy i sposoby osiągnięcia tego stanu, przebiegały od punka, przez bluesa, po bajki i ballady o Polsce.

Siczkę z KSU bieszczadzka publiczność traktuje nie tyle jako rodzimego artystę, co swojego człowieka. Paradoksalnie niewielu jest muzyków, którzy o rodzinnych stronach opowiadają w takiej skali, jak on. Publiczność mimo burzy tłumnie zgromadziła pod sceną, oddając w ten sposób szacunek dla swojego zespołu. A tuż po nim, długo skandowała kolejne utwory, licząc na więcej. Nieczęsto spotyka się taką więź między twórcą i słuchaczem.

Koncert KSU można podzielić na tematy. W pierwszej części Siczka skupił się na Bieszczadach, oprowadzając, mentalnie po swoich stronach. W drugiej, dość wyraźnie, odnosił się do 3 maja. Nawiązywał do jesieni i ważnych decyzji, które przed nami. Przypomniał utwór „Idź pod prąd” i „Teledemokrację”, w którym skrytykował elity. „Miraż reklamy i polityki/Daje naprawdę dobre wyniki/Wczoraj kanalia, najgorsza szmata/Od dzisiaj robi za zbawcę świata”. Pod koniec koncertu wrócił w „Moje Bieszczady”, które mimo upływu lat, wciąż cieszą się dużą popularnością na „trójkowym” Topie Wszech Czasów.

Autentyczność biła także z Sosnowskiego. Takiego bluesa i prostoty w komponowaniu piosenek nie ma wiele. Tematy do jego utworów przynosi mu codzienność. – Mam do was prośbę – zwrócił się do publiczności. – Chciałbym, żebyśmy zaśpiewali jeden utwór.

Opowiadam w nim o tym, jak automat wciągnął moje pieniądze. Zostałem bez środków do życia, nie miałem z czego opłacić mieszkania, i za co kupić jedzenia – mówił Sosnowski.

Po chwili Cisna wspólnie śpiewała „Give me my money back”. Zapowiadając jego koncert, Piotr Metz powiedział ze sceny, że zaczął grać piosenki wokalisty, kiedy ten wysłał do niego płytę. – Dziś robi wielką karierę – dodał dziennikarz. Dobrze słyszeć, że do tworzenia na własnych zasadach wystarczy czyjaś dobra wola.

Hymn antysystemu

Koncert Tomka Lipińskiego z zespołem ułożył się w litanię o tym, co dziś. Muzyk sięgał po piosenki z okresu Tilt. „Nie wierzę politykom” i „Szare koszmary”, wciąż są celną obserwacją odnoszącą się do rzeczywistości. „Oto czyściec szary, bo życie ma smak kary/Tu jest samo dno i widać całe zło”.

Wrócił także do „Nie pytaj mnie”, znanego z filmu „Psy 2” w reż. Władysława Pasikowskiego. Dziś słowa nabierają nowych znaczeń. „Świat oszalał/Nie wiadomo jak żyć/Kiedy sensu nie ma/Już prawie nic/Muszę robić to co robię/Robię to co chcę/I nawet się nie staraj/Zatrzymać mnie”. Na co można tylko rzec: „Przytul się/Dlatego, że Ci dobrze/I dlatego, że Ci źle/I nie pytaj po co jestem/Przy Tobie i czy/Zawsze będę z Tobą/Bo tego nie wie nikt”.

Hipnotyczny rytm prowadził ciągi piosenek i fraz. Wyłoniło się z niego wspomnienie o Brygadzie Kryzys. „Powiedz mi o co ci w ogóle chodzi/powiedz mi po co ci te kombinacje/nie musimy się katować/nienormalną sytuacją/nauczymy się kochać/przestaniemy się bać/życie stanie się muzyką/i stanie się to co ma się stać/to co czujesz, to co wiesz” - śpiewał w piosence z 1981 roku.

Hipnotyczny rytm nie ustawał. Lipiński kontynuował. „Czekamy na sygnał, czekamy na sygnał/ Czekamy na sygnał Centrali”. Na wołanie w beznadziei przyszła myśl, którą muzyk w znaczący sposób spuentował swój koncert. „Mieszkańcy miasta i przyjeżdżający/Tacy zmęczeni i tacy cierpiący/Przeklinający swój codzienny los/Słyszałem także taki głos/Jeszcze będzie przepięknie/Jeszcze będzie normalnie/Jeszcze będzie przepięknie”.

Bajki o ślepcach

O sobie i rzeczywistości kilka miesięcy temu nagrała płytę Coma. Wypełniły ją piosenki ze znanych bajek, choć Piotr Rogucki z kolegami z zespołu wybrali, jak określił zapowiedzi, najbardziej mroczne i niepokojące.

Zespół zaprezentował piosenkę „Wędrówka” z płyty Lady Pank „O dwóch takich, co ukradli Księżyc”, z 1986 roku. Album został ówcześnie przez Jana Borysewicza. Sama animacja natomiast jest kreskówkową wersją filmu z 1962 roku, w którym wystąpili bliźniacy Jarosław i Lech Kaczyńscy.

Coma sięgnęła na swojej płycie po opowieści zapomniane, jak ta o Pustoraku i Meluzynie, której trudno być kochaną pod wodą. Pojemność bajek w dzisiejszych realiach daleko dalej opowiada o nas samych i naszych przemianach wewnętrznych niż można by pomyśleć. Dlatego warto wracać dziś do nich i przypominać ich daty powstania. W 1965 roku Wojciech Kilar i Agnieszka Osiecka napisali wspólnie utwór do filmu „Pan Samochodzik” i on także zagościł w Cisnej.

W gronie cytatów z różnych momentów, fabuł i animacji jest też jeden utwór autorski, „Fantazja”, która Coma napisała, inspirując się twórczością zespołu Fasolki. W innym miejscu, zachęcała do aktywnego życia, dementując jakoby piosenkę „Z poradnika młodego zielarza” mówiła o środkach zakazanych. – To jest afirmacja zdrowego życia. Dedykujemy ten utwór wszystkim wuefistom – dodał Piotr Rogucki.

Jaśniej!

Na finał koncertów trzeciomajowych wystąpił Krzysztof Zalewski. W pierwszych utworach mocno zaznaczył swój głos w kontekście wydarzeń. „Dla po nas pokoleń robimy jaśniej”! Dlatego śpiewa: „Tylko u nas, tylko dziś/Na żywo demonstracja sił/I na bezbronnych gwałt/W kolorze o dolarze sny/Samolot o wieżowiec/Intifada i run na bank/Legalna kąpielowa sól/Ułani na pustyni/Umarł król, niech żyje król/Tylko u nas tylko dziś/Zapłonie tęcza, potem krzyż/Wybierz sobie marsz”.

Krzyczał, „Polsko”! „Minął rok, pięć lat/Ty znów się pojawiasz/Jak gdyby nigdy nic/Znowu masz ten sam/Wzrok i makijaż/Tylko opadły Ci brwi/Do dziesięciu policzę/Nie dam, nie dam złapać się na złość/Nasze ulice”. Bardzo znaczący był, zagrany tuż po, „Miłość, Miłość”, otwierający płytę „Złoto”. „Przy tobie znika całe zło/Przez otwarte okna/Przy tobie oddycham/Zapominam się na chwilę”. Obyśmy w muzyce znaleźli, zawsze, niezbędne ukojenie.

Dziś drugi ZEW się budzi Festiwal. Koncerty m.in. Lecha Janerki, Lao Che i Kultu, będą pewnie kolejnym wytchnieniem, na koniec majówki w sercu Bieszczad.

Dzieje się na Podkarpaciu
Imprezy szczególnie polecane
wszystkie
koncert
sport
inne
działo się
archiwum
kalendarium
koncert
07.02
Michał Wiśniewski Akustycznie
Rzeszów
sport
08.02
II Podkarpackie Targi Wędkarskie
Rzeszów
sport
08.02
VI Bieszczadzki Bieg Narciarski
Muczne (Bieszczady)
koncert
08.02
lllusion
Krosno
koncert
09.02
Krzysztof Krawczyk
Rzeszów
teatr
10.02
Spektakl Dziwna Para
Rzeszów
koncert
14.02
Mateusz Ziółko
Rymanów
sport
15.02
Asseco Resovia Rzeszów vs MKS Będzin
Rzeszów
kabaret
16.02
Kabaret Smile
Rzeszów
koncert
18.02 - 19.02
Eleni
Przemyśl i Łańcut
sport
22.02
Łemkowyna Winter Trail 2020
Iwonicz-Zdrój
koncert
22.02
Doda z Orkiestrą
Rzeszów
sport
26.02
Asseco Resovia Rzeszów vs Verva Warszawa
Rzeszów
koncert
28.02
Dżem - 40-lecie
Stalowa Wola
koncert
29.02
HipHop Festiwal 2020 - Kękę x Kali
Tarnobrzeg
koncert
29.02
Queen Symfonicznie
Dębica
inne
29.02
MIŚCON - Przemyski Konwent Gier i Fantastyki
Przemyśl
koncert
16.01
Daniel Spaleniak
Rzeszów
koncert
18.01
Pavlovitz No Profits + opowieści Beskidzkiego Bradiagi
Dukla
inne
23.01
Jezioro łabędzie, Russian National Ballet
Rzeszów
koncert
25.01
Koncert karnawałowy
Stalowa Wola
inne
25.01
Gala Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”
Dębica
sport
25.01
VI Zimowy Maraton Bieszczadzki
Cisna
teatr
26.01
Pikantni
Dębica
kabaret
27.01
Grupa MoCarta wśród gwiazd
Sanok
koncert
28.01
Sławek Uniatowski, koncert z zespołem
Rzeszów
sport
29.01
PlusLiga: Asseco Resovia - GKS Katowice
Rzeszów
relacja
ZEW się budzi Festiwal: rock od rana w sercu Bieszczad
Zobacz
relacja
ZEW się budzi Festiwal: dla po nas pokoleń robimy jaśniej!
Zobacz
kabaret
27.01
Grupa MoCarta wśród gwiazd
Sanok
inne
12.01
Finał WOŚP na Podkarpaciu. Moc pozytywnej energii w Rzeszowie i innych miastach
W niedzielę 12 stycznia Rzeszów tradycyjnie włączy się w akcję, która już na stałe zapisała się w polskim kalendarzu. I zrobi to z wielkim rozmachem! W sercu miasta wystąpią prawdziwe tuzy polskiej sceny muzycznej: Feel, Skaldowie, Mr. Zoob czy Oberschlesien. Ale to nie koniec atrakcji!
inne
28.01
Uniatowski w Rzeszowie - The Best Of Wodecki | Sinatra | Zaucha
Jako jedyny wokalista z Polski miał przyjemność wystąpić na jednej scenie u boku największego amerykańskiego producenta muzycznego Davida Fostera, współpracującego z Whitney Houston, Celine Dion i Michaelem Buble. We wtorek, 28 stycznia o g. 19.00 w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się koncert z autorskimi utworami Sławka Uniatowskiego oraz jego największych idoli: Zbyszka Wodeckiego, Andrzeja Zauchy i Franka Sinatry.
inne
20.12
Sztywny Pal Azji, Kobranocka i Róże Europy w Rzeszowie
W ostatni piątek przed świętami gratka dla fanów polskiego rocka. Chyba każdy komu w latach 80. i 90. nie obcy był ten gatunek, pamięta zespoły, które 20 grudnia zagrają w rzeszowskim klubie Pod Palmą. Tego dnia na scenie pojawią się grupy Sztywny Pal Azji, Kobranocka i Róże Europy.
inne
08.12
Teresa Werner zaśpiewa w Rzeszowie
Na Śląsku jej piosenki biły już rekordy popularności, a od kilku lat podbija całą Polskę. Teresa Werner zaśpiewa w rzeszowskim kinie Zorza już w niedzielę, 8 grudnia.
inne
19.11
Russian National Ballet "Kostroma" w Filharmonii Podkarpackiej
Zespołem kierują wielcy artyści światowych scen: Elena i Yury Tsarenko oraz Maria Veshkina, a główną ideą, jak im przyświeca jest kultywacja tradycji i wychowywanie młodych pokoleń w szeroko pojętej kulturze i tolerancji.
inne
29.11 - 01.11
11. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy
Jak w trzy dni zwiedzić niemal cały świat, praktycznie nie ruszając się z miejsca? Wystarczy przybyć na 11. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy do G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa. W dniach 29 listopada ­­‒ 1 grudnia o swoich pasjach, dokonaniach i osiągnięciach opowiadać będą zarówno wyczynowi i popularni globtroterzy, jak i zwyczajni wędrowcy, autostopowicze i backpakerzy. W ramach imprezy zaplanowano także muzyczną podróż z zespołem Voo Voo.
inne
19.11
Eleni w Lubaczowie
Niegdyś jej fani z utęsknieniem czekali na niedzielę – niemal każde wydanie telewizyjnego „Koncertu życzeń” okraszone było utworem Eleni. „Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca”, „Miłość jak wino”, „Za wszystkie noce” to tylko niektóre z przebojów z jej bogatej dyskografii. Artystka zaśpiewa we wtorek 19 listopada o godz. 18.00 w Hali Sportowo-Widowiskowej w Lubaczowie. Bilety 65 zł.
inne
31.10
Zaduszki Jazzowe w Rymanowie: Los Agentos & Marek Napiórkowski
To będzie wyjątkowy koncert, ponieważ będą dwie sceny, na których wystąpią dwa zespoły. Na scenie pierwszej zagrają Los Agentos, a na drugiej Marek Napiórkowski, wspierany przez Jana Smoczyńskiego, Pawła Dobrowolskiego i Mino Cinelu. Zaduszki Jazzowe odbędą się w czwartek 31 października o godz. 18.30 w restauracji Jaś Wędrowniczek w Rymanowie. Bilety można nabyć w cenie 65 zł.
inne
22.08 - 25.08
3. Festiwal Filmów Karpackich
Od 23 do 25 sierpnia potrwa 3. Festiwal Filmów Karpackich. W sercu Bieszczad na miłośników kina czeka blisko 20 filmów kino plenerowe, spotkania z twórcami oraz warsztaty filmowe. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
koncert
15.08 - 17.08
Cieszanów Rock Festiwal 2019
Cieszanów
inne
22.08 - 25.08
Jarmark w Jarosławiu
Jarosław
inne
30.08 - 31.08
KrosCon ver.2
Krosno
inne
29.06
Good Fest Dębica 2019
Dębica
inne
29.06 - 30.06
Dni Leżajska 2019
Leżajsk
inne
11.07 - 14.07
Folkowisko 2019
Folkowisko to prawdopodobnie najbardziej „dziadowski” festiwal w Polsce. Już sami organizatorzy przyznają, że Folkowisko to nie zwykła impreza, tylko stan umysłu. Najlepiej samemu się o tym przekonać w dniach 11-14 lipca w Gorajcu. Podczas imprezy zagrają m.in. Żywiołak, Dziady Kazimierskie oraz Joryj Kłoc.
inne
27.07
Mężczyzna idealny z randki w ciemno
Amfiteatr w Polańczyku
koncert
21.06 - 23.06
Europejski Stadion Kultury
Europejski Stadion Kultury 2019, Rzeszów
koncert
01.06
Reggae nad Wisłokiem 2019
Rzeszów, Park Kultury i Wypoczynku
inne
02.06
V Podkarpackie Pokazy Lotnicze
Stalowa Wola, lotnisko w Turbi
koncert
11.05
Dawid Podsiadło Wielkomiejski Tour
Rzeszów Filharmonia Podkarpacka
sport
14.04
Bieg 80-lecia FKS Stal Mielec
Mielec
koncert
06.04
40-lecie zespołu Dżem
Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie
sport
22.04
Żużel: mecz Polska vs Reszta Świata
Stadion Miejski w Rzeszowie
koncert
01.05 - 05.05
Balony nad Krosnem
Krosno
koncert
02.05 - 04.05
Festiwal „ZEW się budzi”
Cisna
koncert
03.05
Święto Paniagi 2019
Rzeszów
koncert
23.05 - 25.05
Kulturalia Leżajsk
Rzeszów, ul. Dołowa
sport
26.05
IV Bieszczadzki Bieg Przełajowy
Muczne
koncert
07.04
Kasia Kowalska
 Rzeszów, Pod palmą
inne
07.06 - 08.06
Festiwal Przestrzeni Miejskiej
Rzeszów, parking przy Hali Podpromie
poprzednie
kolejne
pełna strona podkarpacia
partner