wróć

ZEW się budzi Festiwal: Cisna po burzy

Dwa dni festiwalu, osiem i pół tysiąca uczestników. Na scenie jedne z najlepszych zespołów rockowych w kraju. Tomek Lipiński w piosenkach obywatelskich, Lech Janerka zapowiadający nową płytę i Lao Che w tańcu wypatrujący "Wiedzy o społeczeństwie". Podsumowujemy drugi dzień imprezy.

Zorganizowanie festiwalu w górach, w samym środku Bieszczad, to pomysł odważny i nowatorski. Na pierwszą edycję do Leska przyjechały cztery tysiące ludzi, w tym roku do Cisnej, 40 km dalej, jadąc w głąb Bieszczad, dwa razy więcej. Tegoroczna edycja okazała się sukcesem frekwencyjnym.

"Radio Maryja uratuje polski hip-hop"

"Pierwszy raz w Bieszczadach, pierwszy raz w deszczu. The Pimps" – zapowiedział swój koncert Łona. Nie od dziś wiadomo, że hip-hop od punka nie leży daleko, oba zrodziły się ze sprzeciwu na to, jak jest. A jak jest, Łona & Webber opowiadają z dystansem. "Nie jest dobrze, ale nic to, Radio Maryja uratuje polski hip-hop/Nie jest dobrze, ale nic to, minister Zalewska uratuje polski hip-hop". Do wątpliwości Łona namawia od dawna. Z płyty „Cztery i pół” przypomniał utwór, który jako jedyny – podkreślał – jest nie za, a przeciwko konkretnemu zjawisku. Przeciw nienawiści. O tym jest „To nic nie znaczy”.

Gdzie słychać: „a to dziewczę w TV? Ja jej nie znam, ale zna ją naród/Tak wdzięcznie opowiada o trudach pracy w serialu/Jest śliczna kiedy tak uroczo plecie/O poprzednim mężu, i następnym filmie, i obecnej diecie/I że w zasadzie jest szatynką chociaż w sumie lekko blond/Wyłączyłbym to, ale pilot tak daleko stąd”. Do szybkich sądów mu daleko jednak, nomen omen, Łona kończył prawo. Zamiast tego daje nam tu wniosek taki: (…) Tory będą gładkie, a proste/I wyjdzie, że ta celebrytka wolne chwile zaczytuje... nie wiem – Mrożkiem/To wszystko przyjdzie mi zobaczyć/A że jeszcze nie dziś - to jeszcze nic nie znaczy”.

Na koniec koncertu przypomniał „Do ciebie, Aniu, szłem”, który teatralna publiczność może z znać z Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, gdzie w innej aranżacji wykonał go Bartosz Porczyk. W aranżacji The Pimps, mniej aktorskiej, ale równie żartobliwej, Łona rapuje o cierpieniach nocnego spaceru w klapkach. „Do ciebie szłem, choć stopy krwawiły/do ciebie szłem, cel wracał mi siły”. W rzeczywistości Cisnej i błota po kostki, utwór nabrał dodatkowego znaczenia. Tym bardziej, że gdy Łona powtarzał refren, w stronę sceny, cały na czarno z futerałem na gitarę trzymanym w prawej dłoni, zmierzał już Lech Janerka.

Powrót Mistrza

Występ „naszego brata i mentalnego ojca” – jak zapowiedział jego koncert Piotr Metz – był wydarzeniem całego festiwalu. Zaczął od piosenki o miłości. „Kiedyś wyjdziemy nie śpiąc/Poza to co nam się śni/I rozbłyśniemy aureolą/Wszechświat się skończy/A ocaleją tylko ci/Co zrozumieli ten dziwoląg/Miłość/Miłość/Miło by było/Oddać pieniądze/I nie kleić się jak śmieć/Mówić do siebie/Pretendować/I zafalować tak jak światło/Zmieniać się/Olać korpusy/Nie żałować/Zero zer/W zero jedynkę zmieniam się”. O miłości dobrze słucha się w górach. Brakowało tu pana.

Później Lech Janerka przypomniał kilka utworów z repertuaru zespołu Klaus Mitffoch. Szczególnie zabrzmiał „Klus Mitroh”: „chcemy znać ostatnią wersję prawdy/Goni nas lukratywny wieprz/I wszystkim życzymy źle/Nam z oczu patrzy/Chować się bo nadbiega tłum/Chyba że ktoś chce się z tego pośmiać/Wiele rąk i zbyt mało głów/O faszyzmie łatwo nic nie mówić/Wiele rąk i zbyt mało głów/I nigdy nie mów tych bzdur, że to dla mnie”.

Wrócił także do tytułowego utworu z „Historii podwodnej” i „Strzeż się tych miejsc”. W „Ewolucji Rewolucji i ja” natomiast dokonał korekty teksty i zamiast „rządy rządzą lepiej bo ty tak chcesz”, zaśpiewał, „rządy rządzą gorzej, bo ty tak chcesz”.

Po czym odparł, „zagramy piosenkę a propos wczorajszego dnia”. Usłyszeliśmy „Wieje”. Tuż po niej dodał: „teraz utwór, przypominający od czego to wszystko się zaczęło”. Zaśpiewał „Konstytucje”. „To nic nie znaczy, o niczym nie świadczy”?

Na koniec Lech Janerka zapowiedział, że niebawem oddaje materiał na single, a w sierpniu materiał na nową płytę. I zaczyna myśleć o kolejnej. Wspaniała to wiadomość, będziemy jej wypatrywać!

Wiedza o, skłóconym, społeczeństwie

Mało jest zespołów w średnim pokoleniu, które gotowe są na przejęciu pałeczki po bardziej doświadczonych kolegach. Dużo odwagi w tym ma Lao Che, które po raz kolejny podejmuje tematy społeczne, rozprawiając się z ideologią, religią i świadomością na wydarzenia wokół.

„Z języka polskiego/Najbliższa i droga/Jest mi liczba mnoga/Liczba mnoga/Bliżej Boga. Na przykład/"Bogowie, honory, ojczyzny"/W liczbie pojedynczej - wers z ryzykiem blizny/Liczba mnoga/Nie ma wroga/Liczba mnoga/Bliżej Boga” - słychać w „Liczbie mnogiej”.

Na koniec koncertu, po „Nie Raj” i „Wojence” zaśpiewał: „Larum grają!/Kapitan skacze do przestworu/Larum grają!/Sowieci u bram Mordoru!/Póki pióro i pęcherz trzymam/Póty wierszem czyścić chcę kapitańskie buty/Kapitan Polska/Poszukiwany/Poszukiwana!/ Kapitanie/Modlę się o pana Kapitana/Przybądź i bądź”. W tańcu i błocie, tysiące ludzi w pelerynach odpowiedzieli chórem: Kapitan Polska/Kapitalny Pan/Kapitan Kapitan Polska/Kapitan Polska/Kapitalny Pan/Kapitan Kapitan Polska/A sprawa polska!”. Jak zaklęcie, jak mantrę: „Przybądź i bądź/Przybądź i bądź/Toż przybądź”.

Kultowy finał

Na koniec festiwalu usłyszeliśmy Nocnego Kochanka, który po porannym koncercie o siódmej, tym razem mógł zaprezentować swoją muzykę w szerszej formie. Pokazali się z różnych stron, pojawiły się ballady, niegrane przez zespół od dawna, jak „Angela”, opowiadająca o miłości z Tindera. Były też bardziej zabawne momenty, z czego podobno słynie ten zespół, jak tekst o „Dziewczynie z kebabem”. Ludzie pod sceną bawili się dobrze, większość jednak czekała na Kult.

Zespół Kazika Staszewskiego zaprezentował program pełen najbardziej znanych utworów, począwszy od „Wódki”, przez „Baranka” i jeden z intymniejszych wyznań miłosnych w repertuarze, „Do Ani”. „Ja czekam czwarty dzień/Patrzę na drzwi/Czy przyjdzie ktoś od Ciebie/Czy przyjdziesz Ty/Czy wiesz, że gdy odjeżdżam/Umieram dziewięć razy/Umieram stojąc w oknie/Na korytarzu”. Refren śpiewało w Cisnej kilka pokoleń fanów Kazika: „Tak bardzo, bardzo kocham Cię/Tak bardzo potrzebuję Cię/Tak bardzo, bardzo kocham Cię/Tak bardzo potrzebuję/To przecież wiesz”!

W przyjaznej, radosnej i rozśpiewanej atmosferze dobiegał końca ZEW się budzi Festiwal. Impreza była sukcesem frekwencyjnym i muzycznym również. A przede wszystkim, przyjeżdżają na nią ludzie, którzy kochają polską muzykę. Dzięki temu możemy być pewni, że zarówno artyści, jak i publiczność wrócą tu za rok.

Dzieje się na Podkarpaciu
Imprezy szczególnie polecane
wszystkie
koncert
sport
inne
działo się
archiwum
kalendarium
sport
05.07 - 07.07
22 Bike Week Country
Lesko
sport
06.07
Bieg Żółwia V Bieg Grodziski
Grodzisko Dolne
inne
11.07 - 14.07
Folkowisko - Dziady 2019
Gorajec
koncert
11.07
Koncert Stare Dobre Małżeństwo
Sanok
sport
12.07 - 14.07
Górskie Mistrzostwa Europy Nordic Walking
Ustrzyki Dolne
koncert
13.07
IV Solińska Noc Kabaretowa
Polańczyk
inne
13.07 - 14.07
Dni Miasta i Gminy Nowa Sarzyna 2019
Nowa Sarzyna
sport
13.07
Bieszczadzki Rajd Nordic Walking
Ustrzyki Dolne
inne
14.07
Holi Święto Kolorów w Leżajsku
Leżajsk
koncert
18.07
Koncert Los Kamer
Stalowa Wola
inne
20.07 - 21.07
Jarmark Podkarpacki
Rzeszów
sport
20.07
II Podkarpacki Zlot Rowerzystów
Besko
inne
27.07
Komediowy Spektakl Teatralny "Mężczyzna Idealny"
Polańczyk
koncert
27.07
Gala Muzyki Disco Polo
Jeżowe
inne
28.07
Dni Ziemi Żmigrodzkiej 2019
Nowy Żmigród
relacja
ZEW się budzi Festiwal: rock od rana w sercu Bieszczad
Zobacz
relacja
ZEW się budzi Festiwal: dla po nas pokoleń robimy jaśniej!
Zobacz
inne
29.06
Good Fest Dębica 2019
Dębica
koncert
21.06 - 23.06
Europejski Stadion Kultury
Europejski Stadion Kultury 2019, Rzeszów
koncert
01.06
Reggae nad Wisłokiem 2019
Rzeszów, Park Kultury i Wypoczynku
inne
02.06
V Podkarpackie Pokazy Lotnicze
Stalowa Wola, lotnisko w Turbi
koncert
11.05
Dawid Podsiadło Wielkomiejski Tour
Rzeszów Filharmonia Podkarpacka
sport
14.04
Bieg 80-lecia FKS Stal Mielec
Mielec
koncert
06.04
40-lecie zespołu Dżem
Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie
sport
22.04
Żużel: mecz Polska vs Reszta Świata
Stadion Miejski w Rzeszowie
koncert
01.05 - 05.05
Balony nad Krosnem
Krosno
koncert
02.05 - 04.05
Festiwal „ZEW się budzi”
Cisna
koncert
03.05
Święto Paniagi 2019
Rzeszów
sport
26.05
IV Bieszczadzki Bieg Przełajowy
Muczne
koncert
07.04
Kasia Kowalska
 Rzeszów, Pod palmą
inne
07.06 - 08.06
Festiwal Przestrzeni Miejskiej
Rzeszów, parking przy Hali Podpromie
poprzednie
kolejne
pełna strona podkarpacia
partner